Reports from our school

   

Přijímací řízení

Před Vánoci naše třída absolvovala SCIO testy z matematiky, českého jazyka, anglického jazyka a obecných studijních předpokladů. Nyní po pololetním vysvědčení si můžeme v 1. kole přijímacího řízení podat až tři přihlášky na střední školy nebo učiliště. Přijímací zkoušky, které se často dělají na střední školy, ale i na učiliště, si můžou žáci vyzkoušet nezávazně na školách stejného typu. Po absolvování přijímacích zkoušek ,,nanečisto“ se dozvíte zda byste uspěli nebo nikoliv. S naší třídou jsme se byli podívat na hotelovou školu Bohemia v Chrudimi, dále pak v Chroustovicích na učilišti a ve Vysokém Mýtě. Někteří zástupci škol, jako třeba průmyslové školy v Chrudimi, přijeli k nám do školy a dali těm,kteří by měli zájem o vzdělání na jejich škole, leták, kde bylo napsáno např.: kdy budou dny otevřených dveří a jaké obory nabízejí. V dubnu před Velikonocemi se dozví uchazeč, který si podal přihlášky, zda byl přijat nebo nebyl. Poté je 2. Kolo přijímacího řízení a to si uchazeč může podat přihlášek kolik chce. Když je uchazeč na jím zvolenou školu přijat v 1. kole přijímacího řízení, dostane zápisový lístek od ředitele či ředitelky absolvované ZŠ a do pěti dnů jej musí odevzdat na školu, kde byl přijat. Některé školy před přijetím uchazeče žádají o pohovor nebo už zmíněné přijímací zkoušky.

/Edita Francová, 9.tř./

 

 

Článek v Chrudimsku

  

Turnaj ve stolním hokeji

Začínalo se v 14:00 ve středu 26.1.2011. Sešlo se nás docela dost, tak jsme měli každý z nás početné soupeře. Na začátku se losovala čísla a pak jsme se pomalu vžívali do toho soutěžního dne. Bylo to velmi dobré, všichni jsme si přišli na své a byla veliká legrace. Mnozí z nás se spřátelili i se soupeři z jiných tříd. Navíc jsme měli krásný nový stolní hokej. Sice se nestíhaly zapisovat výsledky, ale vše proběhlo tak, jak to má být. Ke konci se to už uklidňovalo, ale přesto nervy stoupaly do výšin. Prostě to byl výborně strávený čas ve školním klubu. Pro všechny, kdo nepřišli mám vzkaz: „Příště přijďte“!

 https://www.slideshare.net/miroslavafilipi/stolni-hokej-mikanova

/Marek Jirmásek, 5. roč./

 

Předvánoční soutěže

Dne 22. prosince se konal den předvánočních soutěží. Děti se střídaly na různých stanovištích a hrály různé hry. Hry vymýšlely a organizovaly děti z deváté třídy. Dětem se den předvánočních soutěží líbil a moc se na něj každý těšil. Soutěžilo se v namotávání autíček na provázek, házení míčku do basketbalového koše, hraní stolního fotbálku, foukání do pingpongových míčků, aby spadly na zem, vichřice působící na lodě plující po podlaze. Děti si den moc užily a každému se líbil. Součástí byl i předvánoční turnaj ve florbale. Soutěžily všechny třídy a fakt jsme si to užili. Zde je možné vidět jak to probíhalo: 

/Tereza Víšková, 9. roč./

   

Day of full games

Day 22. 12.  students of 9th class hold the funny day of full games for 1st  degree /smaller children of our school/. Students from 9th class were divided to the groups in pairs. Each pair made another game /activity in own classroom . Pupils of 1st  degree went into classrooms, played games, made activities, which were hold by us, for example: blowing into ping pong balls, table football, skittles,darts, table hockey, sailing ships in the corridor... Each activity lasted for 15 minutes. Day was very funny and crazy. Everyone hopes at repeating of this crazy day.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/dwyz3dO-5ZithE-h4qM6TaZEdehvWOh3kSCtYiKILcU?feat=email

 /Svitáková Zuzana, Hlínová Eliška, 9. roč./

 

Turnaj ve stolním tenise

Dne 21. 12. 2010 se žáci ZŠ zúčastnili vánočního turnaje ve stolním tenise.Turnaje se zúčastnilo 62 žáků naší školy . Turnaje se konaly v různých věkových kategoriích. Soutěžilo se za jednotlice, zvlášť chlapci a zvlášť dívky, ale také ve čtyřhrách a to chlapců a dívek . Nejzajímavější však byly mixy. Žáci hráli ze všech sil, ale někomu štěstí nepřálo, ale i přesto byl tento turnaj velice zdařilý a výsledky byly také dobré ve všech kategoriích :

Kategorie 5. třída chlapci  - 1.místo - Martin Kostka

Kategorie 5. třída dívky     - 1.místo - Kateřina Horová

Kategorie 5. třída chlapci čtyřhry - 1.místo - Martin Kostka – Martin Friček

Kategorie 5. třída dívky čtyřhry - 1.místo - Karolína Habartová - Renata Nováková

Kategorie 5. třída mix - 1.místo - Vojtěch Morávek – Karolína Habartová

Kategorie 6. -7. třída chlapci - 1.místo - Jan Laňka

Kategorie 6. -7. třída dívky - 1.místo -   Ivana Teplá

Kategorie 6. -7. třída chlapci čtyřhry - 1.místo - Adam Caha – Ondřej Kudrna

Kategorie 6.- 7. třída dívky čtyřhry - 1.místo - Kateřina Havlíčková – Ivana Teplá

Kategorie 6.- 7. třída mix - 1.místo - Ondřej Kudrna – Eva Chocholoušová

Kategorie 8. -9. třída chlapci - 1.místo - Pavel Křičenský

Kategorie 8. -9. třída dívky - 1.místo - Lenka Jelínková

Kategorie 8. -9. třída chlapci čtyřhry - 1.místo - Pavel Křičenský – Tomáš Jelínek

Kategorie 8.- 9. třída dívky čtyřhry - 1.místo - Lenka Jelínková – Radka Nováková

Kategorie 8.- 9. třída mix - 1.místo - Pavel Křičenský – Radka Nováková

 /Zuzana Svitáková, 9. roč./

 

  

 Jarmark

Vánoční jarmark se konal 9.12.2010 a byl zahájen v 15:00 hodin. V 15:15 se na dvoře budovy pouštěly balonky a každy si tam napsal přání ježíškovi. Potom jsme měli možnost si něco vytvořit , prohlédnout si výrobky jiným žáků a taky tady byly stánky s vánočními výrobky. Mohli jsme si tady též zakoupit výrobky žáků z 1.-4. třídy. Děti i rodiče si mohli vyrobit něco vánočního v dílničkách na naší škole. Potom jsme viděli vystoupepní některých žáků ze základní umělecké školy a také děti z prvního stupně. Zpívalo se u stromečku. Ve školní jídelně se lidé mohli občerstvit cukrovým a kávou nebo kakaem. Obsluha byli žáci ze 7. Třídy. Vánoční jarmark byl ukončem v 18:00 hodin.  

 

 

Vánoční jarmark

Vánoční jarmark se konal 9. 12. 2010 a byl zahájen v 15:00 hodin. V 15:15 se na dvoře budovy A pouštěly balonky s přáním Ježíškovi. Celou akci pořádalo rádio Impuls, balónky byly vypouštěny na pokyn pana Václava Vydry. Pak jsme měli možnost si něco vytvořit, prohlédnout si výrobky z nižších ročníků a také zde byly stánky s vánočními výrobky z keramiky, skla, proutí, kovů, dále svíčky, šperky, vánoční věnce a dekorace. Velký zájem byl o medovinu, medové produkty a oříšky. Mohli jsme si tady též zakoupit výrobky žáků z 1. – 4.  třídy. Děti s rodiči, které měly zájem si mohly vyrobit vánoční drobnosti v dílničkách naší školy. Dále jsme mohli vidět vystoupení některých žáků a to ze základní umělecké školy a také dětí z prvního stupně. Šlo o zpívání u stromečku. Ve školní jídelně se lidé mohli občerstvit výborným cukrovím a kávou či kakaem. Obsluhovali je žáci ze 7 třídy. Ti také napekli vánoční zdobené perníčky. Vánoční jarmark byl ukončen v 18:00 hodin. Těšíme se na další rok jarmarku.Více je možné vidět zde: https://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4d6a41334e5463774d7a52384e4455354e5449354e6a6b3d0d0a&sb=1

a také: https://www.youtube.com/watch?v=jr-hdBhTegQ

 

 /Eliška Hlínová, Lenka Svatošová, Natálie Mikanová/

 

Čertovský rej

Dne 2. 12. 2010 proběhla ve školním klubu akce „Čertovský rej“. Jednalo se o zábavné odpoledne, které bylo určeno dětem ze šesté třídy. Takto celou událost viděli Lukáš Duhajský a Kristýna Klimentová: „Nejdřív jsme utvořili skupinky. Paní učitelka nám rozdala věnce, abychom mohli vyrábět. Ve skupince jsme byli čtyři, dva stříhali a dva bodali tak, že jsme si látkové čtverce napíchli na tužku a zabodli do polystyrénového věnce. Jeden věnec dělaly i paní učitelky. Potom jsme si vzali ruličky od toaletního papíru a pomocí látek, papírů a kůže jsme si dělali čertíky. Myslím, že se nám povedli. Pak jsme hráli židlovanou než přišel Vlastík. S ním jsme si zahráli bezva hry. Nakonec jsme šli do tělocvičny, kde jsme hráli vybíjenou a paní učitelky nás posílaly po světýlkách až na půdu, kde na nás čekali čerti. U jednoho jsme museli dělat deset dřepů a u druhého se podepsat. Byli ti čerti opravdu děsiví.“

Dětem se odpoledne velice líbilo, druhý den se nás ptali, kdy si to zase zopakujeme. Zde je malý záznam: https://www.youtube.com/watch?v=sroXtTkY7Cg

Tak uvidíme, co se dá dělat.

/Lukáš Duhajský, Kristýna Klimentová, 6. roč, Vlastimil Šmíd, Jana Pecinová a Mirka Filipi/

 

Školní klub

Školní klub je učebna, kam děti chodí o přestávkách, o volných hodinách a také ve volném čase. Klub je plný stolních her a také jsou tam videohry, jako třeba playstationy, počítače a také např. šachy, dáma, kulečník, letadýlka, foukací formulky, stolní hokej a další super hry. Konají se zde různé turnaje v šachách, ve stolním fotbale a hokeji, ale také větší a náročnější turnaje jako třeba v mini fotbale, florbale. Jsou tady i venkovní společenské hry, které Vlastík pořádá, jako třeba Fun hry, mini sporty i florbal. Školní klub je zábavný a zajímavý stejně jako hry, které v něm jsou, a které se tam konají. No, a to je asi všechno o našem klubu.

/Radek Velínský, 9. ročník/

  

Babiččin dvoreček

Klub přátel Řádu svatého Huberta pořádal v minulém školním roce soutěž pod názvem „Babiččin dvoreček“. Žáci naší školy se této soutěže účastnili, tedy malovali, kreslili, vytvářeli a fantazírovali…prostě se rozvíjeli, každý jinak a po svém. Obrázků a obrazů se zvěří a zvířátky děti namalovali mnoho, bylo tedy těžké vybrat za naši školu ty nej. Nakonec pomohla ruka veřejnosti na dni otevřených dveří, kdy rodiče a návštěvníci dali svůj hlas a vězte, vybírali určitě dobře, protože právě obrázky z naší školy se umístily ve dvou kategoriích mezi pěti nejlepšími. Úspěšnými kreslíři byli Kristýna Klimentová z 6. třídy a Tomáš Havlíček z 9. třídy. Oba získali vstupenky na 17. ročník Svatohubertských slavností na zámku Kuks, kde jim budou slavnostně předány hodnotné ceny. Snažit se tedy vyplatí.

/Mgr. Jana Pecinová, Mgr. Jana Felcmanová a Miroslava Filipi/

 

Halloween

Dne 3. 11. se v rámci školního klubu uskutečnilo na naší škole odpoledne s Halloweenem. Akce se konala v areálu budovy pro děti z prvního stupně a to jak na zahradě, tak i v prostorách školy. Začínalo se v dílničkách, pod vedením paní vychovatelky Dany Bakešové, kde si děti zhotovily krásné podzimní suvenýry. Vlastní program na zahradě začal v 16:00 hodin soutěžemi, např. v hledání ztracených brambor, v letu na koštěti, slalomu atd. Zahrada se hemžila malými kouzelnicemi a kouzelníky, zamaskovanými duchy už hezkou chvíli před vlastním zahájením. Asi se tyto kouzelné bytosti nemohly programu dočkat, však se nás nepřetržitě vyptávali, „Kdy, že už to začne“… Vlastní čarodějnický rej byl pak vystupňován poslední aktivitou a to byla „stezka odvahy“ pro silné a nebojácné duchy naší školy. Ve sklepení totiž účastníci procházeli nástrahami různých dalších soutěží za strašidelného blikotání svíček… Na konci té cesty čekala opravdová vyřezaná dýně. No, pravda, někteří se pokoušeli jít vícekrát, ale kdybychom chtěli vyhovět, stáli bychom ve sklepení dodnes. I podle tohoto a hojného počtu účastníků lze soudit, že se akce velice zdařila. Dík patří především organizátorům, tj. školní družině a klubu, dále pedagogům, kteří vydatně pomáhali a akci zaštítili svou přítomností a v neposlední řadě dobrovolníkům ze stran starších dětí, zejména 7. a 9. ročníku.

 /Vlastimil Šmíd, Jana Pecinová, Dana Bakešová/

 

Volby do školního parlamentu 2010

Volby proběhly v základní škole v Hrochově Týnci. Volební komise měla za úkol počítat hlasy a vyhodnotit kdo získal hlasů nejvíce. Ve volební komisi byly žákyně z 9 ročníku, dále Mgr.Blanka Jelínková, Mgr. Jana Slavíková a paní ředitelka Mgr. Jiřina Macháčková. Začínalo se od 4. třídy a končilo 9. třídou. Žáci nám předložili své žákovské knížky a odcházeli za plentu s lístečkem, na kterém byli kandidáti jejich třídy. Všichni volili nejzodpovědnějšího kandidáta třídy. Vyplněné lístečky vhazovali do volební urny. Když byli všichni hotovi a odešli, otevřeli jsme zapečetěnou urnu a roztřídili jsme lístečky podle tříd a poté spočítali hlasy za každou třídu a zvolili nejlepší 2 kandidáty z každé třídy. Mgr Blanka Jelínková spočítala hlasy na procenta a udělala tabulku.

/Anna Doležalová, Radka Nováková za 9. třídu/

 

www.slide.com/r/CNIoaQJy0D_le1rAxx17tCNkUhwh-I1E?previous_view=mscd_embedded_url&view=original

 

Vznik Československa

Vážení žáci, žákyně milí učitelé. Dne 28.10. se staví den vzniku Československa.   Československo byl stát ve střední Evropě, který existoval během druhé světové války od 28. 10. 1918 do 31. 12. 1992. Československo vzniklo po první světové válce jako jeden z nástupnických států rozpadlého Rakousko-Uherska. Tomáš Garrigue Masaryk měl také zásluhu za vznik ČSR. Zahrnovalo území Čech, Moravy, jižní část Slezska, Slovensko a Podkarpatskou Rus. Československo zaniklo rozdělením na Českou republiku a Slovenskou republiku. Dne 28. 10. je den, kdy se slaví statní svátek vzniku Československa. Nechodí se do práce ani do škol. Děkuji vám za pozornost, relaci sestavila Zuzana Svitáková.

 

Mezinárodní den osob s postižením

Vážení žáci, žákyně, milí učitelé. V tento den 3. 11. se slaví den osob s postižením. Takzvané "tiché utrpení" zažívá více než půl miliardy lidí na celém světě, kteří jsou handicapováni v důsledku mentální, fyzické nebo smyslové poruchy či poškození. Zhruba 80 procent postižených celého světa žije v rozvojových zemích. Často trpí předsudky a nevědomostí jejich okolí a tím, že nemají přístup k základním službám. Tento den by měl přispět k plnění závazku mezinárodního společenství zvyšovat míru integrace postižených osob prostřednictvím zrovnoprávňování jejich ekonomických a společenských příležitostí a jejich účasti na rozhodování.            Nováková Radka

 

Hrošiáda

Dne 30. 10. 2010 pořádala naše základní škola 16. ročník Hrošiády. Celého sportovního atletického svátku se zúčastnilo celkem 9 škol: ZŠ Smetanova a Komenského ve Skutči, ZŠ Dašice, ZŠ Chroustovice, ZŠ Chrast, ZŠ Proseč, ZŠ Rosice, ZŠ Luže a pak také naše škola. Závodilo se v mladší a starší kategorii, v těchto disciplínách: běh na 50 a 60 m, skok daleký s rozběhem a z místa, hod granátem a kriketovým míčkem, štafeta 4 x 100 m. Pro chvíle mezi soutěžením mohli sportovci využít doprovodné disciplíny jako byly fotbalové panenky, zde byl suverénně nejlepší Jára Peřina, chůzi na chůdách, kde zvítězil Matěj Bureš a jízdu na kole, kde byl nejšikovnější Michal Dvořák. Výsledné pořadí jednotlivých týmů bylo takové:

Mladší kategorie: 1. místo ZŠ Proseč, 2. místo ZŠ Smetanova Skuteč, 3. místo ZŠ Hrochův Týnec. Starší kategorie: 1. místo opět ZŠ Proseč, 2. místo ZŠ Smetanova Skuteč a 3. místo ZŠ Luže. Celkový vítěz vzejde z tohoto podzimního a pak z jarního kola Hrošiády, kdy mu bude též předán i pohár. Celou akci doprovázela veselá moderace žáků Zuzky Svitákové a Daniela Táborského, kteří pokládali sportovcům více či méně záludné otázky. Poděkování patří též paní učitelce Rouskové, která již tradičně pomáhala se sčítáním výsledků. Za naše plné bříško patří dík i panu Lankašovi, který zabezpečil prima vyuzené klobásky. https://www.slide.com/r/Pnef7VjX5j8U3nYkF4K_rRR3KHtKIAZK?previous_view=mscd_embedded_url&view=original        /Miroslava Filipi a Eliška Hlínová/

 

Světový den výživy

Dne 16. 10. se slaví Světový den výživy. Světový den výživy se slaví od roku 1981 na základě rozhodnutí konference OSN pro výživu a zemědělství z roku 1979. Tento den je tak vnímán proto, že naše civilizace je založena na zemědělství. In the midst of World War II - in 1943 when the situation looked very grave - President Franklin D. Roosevelt invited representatives of the allies nations to a conference in Hot Springs, Virginia to consider the establishment of an international organization to deal with food and agriculture issues when the war ended.  The conferees spent three weeks developing a proposal for the Food and Agriculture Organization.  The draft was approved unanimously and the first home of the FAO was in Washington, DC.Uprostřed druhé světové války,  v roce 1943, kdy situace vypadala velmi vážně, prezident Franklin D. Roosevelt pozval zástupce spojených národů na konferenci v Hot Springs, Virginia, aby zvážil zřízení mezinárodní organizace pro řešení pro výživu a zemědělské problémy. Světový den výživy si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o situaci ve světě, povzbudit hladovějící lidi na celém světě, a apelovat na společnost aby přijala opatření proti hladu.        /Anna Doležalová, 9. roč./

 

 

 

 

Vesmír

Od začátku září do 15. října probíhal v naší třídě projekt Vesmír. Při matematice jsme s paní učitelkou Pecinovou dělali pracovní listy. Vybarvovali jsme v nich souhvězdí a počítali jsme. Také při ICT jsme na počítačích kreslili Zemi a psali jsme testy pro čtvrtou třídu. Při výtvarce jsme s panem učitelem Šmídem dělali vesmírnou koláž. Při pracovních činnostech, kde nás vede paní učitelka Filipi jsme nafoukli balónek, obalili jsme ho mokrými novinami a nabarvili temperami jako planety. V přírodopise jsme vyhledávali na počítačích informace o naší planetě. Potom jsme vše zapisovali do sešitu. V zeměpise jsme nejdříve dělali referáty o planetách. K zakončení našeho projektu vesmír jsme přednášeli čtvrté třídě o všech planetách sluneční soustavy. Celý projekt se nám líbil, protože jsme hlavně dělali na počítačích. Fotogalerii lze vidět zde: https://www.slide.com/r/9xsfYaX26T944gSlMeC5hLe8MUBPbXly?previous_view=mscd_embedded_url&view=original        /Hana Teplá, Elena Coufalová, 6. třída/

 

Memoriál Tomáše Šedivého

Dne 8. 10. 2010 jsme se zúčastnili fotbalového turnaje „Memoriálu Tomáše Šedivého“. Na tento turnaj jsme jeli autobusem. Turnaje se zúčastnilo 12 družstev. Mužstva byla rozdělena do tří skupin po čtyřech týmech. My, ZŠ Hrochův Týnec jsme byli ve třetí skupině společně s Rosicemi, dětským domovem v Jihlavě a ZvŠ Chrudim. Hráli jsme každý s každým deset minut. První zápas jsme hráli proti DD Jihlava, s kterým jsme prohráli 3:0. Nerozhodně dopadl zápas s ZVŠ Chrudim a to 0:0. Pak přišel moment, na který jsme nebyli připraveni. Měl to být faul, který rozhodčí neodpískal a tak jsme dostali v poslední minutě gól na 1:0. Zklamaní a naštvaní na sebe i na rozhodčího jsme odešli zase bez bodu s prázdnou. Třetí zápas s Rosicemi byl už o poznání lepší, Rosice sice na začátku nasadily to nejlepší co mohly, stejně jako my, ale i tak jsme prohrávali po sedmi minutách 2:0. Pak nás soupeři podcenili a vystřídali. Toho jsme využili a Radek Velinský z přímého kopu nahrál Adamovi Cahovi, který se krásně uvolnil, vystřelil k tyči a tak jsme snížili na 2:1. Řekli jsme si, že nemáme co ztratit, a že nechceme být bez bodů. Z ničeho nic tedy nečekaný výhoz Daniela Baláže na Radka Velinského, ten kolmou přihrávkou na Martina Frička, který vyrovnal krásnou střelou na 2:2. Tento stav platil až do závěrečné píšťalky. Byli jsme rádi, že jsme dokázali vyrovnat, bylo jasné, že tedy nejsme špatný tým. Po rozlosování jsme hráli o 10. a 11. místo s týmem Pyramida. Na začátku jsme vedli 2:0, pak jsme soupeře podcenili a udělali chybu. Soupeř snížil, my jsme opět zvedli skóre, nenechali tak nic náhodě a zápas s jistotou vyhráli krásným 6:2. Góly dali: Friček /2/, Velinský /3/, Pilař /1/. Desáté místo bylo pro nás trošku zklamání, ale zahráli jsme si a také většina z nás byla o dost mladší než naši soupeři. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Po vyhlášení jsme si rozdělili ceny a odjeli domů. Vítězem turnaje se stala ZŠ Chroustovice. To je asi tak všechno. Turnaje se zúčastnili: Martin Friček, Jára Unger, Jakub Pilař, Lukáš Sobotka, Adam Caha, Eva Chocholoušová, Radek Velinský, Daniel Baláž, Jan Laňka. Ten, komu bychom měli poděkovat je náš vynikající trenér a vyučující Vlasta Šmíd.        /Daniel Baláž, Radek Velinský, 9. roč./

 

Světový den zvířat

4. října se každoročně slaví „ Světový den zvířat“. Má lidem připomenout, že i zvířata jsou součástí naší planety a naše chování k nim má být ohleduplné. Poprvé byl tento den vyhlášen v roce 1931 ve Florencii. Světový den zvířat se slaví na počest Sv. Františka z Assisi, který celý svůj život zasvětil péči o nemocná a opuštěná zvířata. Světový den zvířat  nám připomínají různé nadace,  které hájí zájmy a práva zvířat. Posláním nadací je pomáhat zmírňovat utrpení zvířat a zajišťovat jim přijatelné podmínky.                Relaci sestavila Tereza Víšková.

 

Průmyslová škola chemická

Dne 1.10. 2010 jsme jeli do průmyslové školy chemické. Tohoto výletu se zúčastnila 9. třída. V 6:40 nám odjížděl vlak z vlakového nádraží do Pardubic. Před budovou střední školy jsme čekali na paní učitelku, která nám poté vše ukázala. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Každá skupina šla do jiné učebny,Kde byly připraveny všechny pomůcky na každém stole. Každý z nás měl své místo. Byla tam s námi jedna paní učitelka a dva studenti 3. ročníku, kteří nám pomáhali a poradili nám, když jsme nevěděli. Pracovali jsme s různými pomůckami a chemikáliemi, například s kyselinou sírovou. Bylo nutné, abychom měli ochrané pláště. Poté jsme dělali pokus, při kterém bylo nutné si vzít ochranné štíty. Museli jsme být opatrní, protože jsme pracovali s ohněm a s chemikáliemi, které by nám mohly poškodit oblečení a rozežrat kůži. Když jsme skončili se všemi pokusy, tak nám rozdali prožurky o škole a o nových studijních oborech. Poté,co nám rozdali brožurky jsme spěchali na vlak aby nám neujel. Moc se nám tam všem líbilo a moc bychom si přáli tak jet ještě na jaře.

www.slide.com/r/CNIoaQJy0D_le1rAxx17tCNkUhwh-I1E 

 

Sv. Václav

Den 28. září slavíme jako Den české státnosti od roku 2000. Připadá na svátek katolického světce, svatého Václava, který je považován za patrona české země. Přemyslovský kníže Václav byl zavražděn dne 28. 9. 935 před kostelem ve Staré Boleslavi na příkaz svého vlastního bratra Boleslava 1., který se takto dostal k vládě. Po celé naší republice si lidé tento den připomínají různými oslavami, např. svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi, svatováclavskými slavnostmi v Praze a různými dalšími akcemi, jako je historický jarmark, výstava o životě svatého Václava, nebo ukázkami lidových řemesel.                /Natálie Mikanová, 9. roč./

  

Světový den bez aut

     Den bez aut je mezinárodní den, který se slaví každoročně 22. září. Akce má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezení městského automobilismu. Prvopočátku ideje „Dne bez aut“ lze nalézt již na konci padesátých let, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus významně snižuje kvalitu života ve městě. Na českém území se uskutečnil první „Den bez aut“ 15.listopadu 1991. Od roku 1995 pořádá „Den bez aut“ organizace Děti Země . Zásadní „Den bez aut“ proběhl 22. září 1998 ve Francii. Postupně se z něj stala evropská a poté mezinárodní iniciativa Evropské komise. „Den bez aut“ je  součástí Evropského týdne mobility, který probíhá od 16. do 20. září.                 Děkuji vám za pozornost, relaci sestavila Lenka Svatošová.

 

GO kurz  

Ve dnech 6. – 8. 9. 2010 se konal GO kurz dětí šesté třídy naší základní školy. Účelem kurzu bylo upevnění pozitivních vztahů dětí navzájem a také sebepoznání dětí jako takové. Pobyt se konal v hezkém rekreačním středisku v Mladočově u Litomyšle pod vedením p. vychovatele Vlastimila Šmída a třídní učitelky Miroslavy Filipi. První den děti absolvovaly muzikoterapii v bubnování, kterou je provázel pan lektor Jiří Dočkal. V úterý přijeli hasiči s Litomyšle, kteří humornou formou seznámili děti nejen s prevencí požárů, ale i s dalšími náročnými úkoly, které musí dnešní hasiči plnit, jako jsou likvidace následků povodní, vyproštění osob ze zamčených bytů, jeskyní, hořících objektů apod. Ve středu přijeli pracovníci pardubického tyflocentra, spolu s nimi i pan Hromádko, který je nevidící, a který s sebou přivezl vodícího krásného vodícího pejska Anny. Děti si zkusily jaké to je být nevidící a jaké překážky tito lidé musí zdolávat. Zkoušely také své další smysly, jako jsou čich a hmat, zkoušely se vodit navzájem jako nevidící. Během všech tří dnů si zahrály s chutí softball, přehazovanou, fotbal, účastnily se noční hry, sestavovaly obrazy z přírodnin, stavěly věže z přírodních materiálů, hrály různé poznávací hry ve skupinách, kde se musely vzájemně domlouvat na strategii a zdatnější pomáhat těm slabším. Večer jsme seděli u táboráku, zpívali při kytaře a druhý večer si program k táboráku připravily děti samy v rámci týmů. Nutno dodat, že velice zdařile a vtipně. Po týdnu jsme v rámci komunitního kruhu udělali vyhodnocení toho, co se líbilo nejvíce: byly to na prvním místě hry a pak setkání s tyflocentrem. Živý záznam z našeho pobytu lze vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=JgATjPQkIcA

https://www.youtube.com/watch?v=5pzNB5Mq6Co

https://www.youtube.com/watch?v=JPGGgvNE7yY

/Mgr. Miroslava Filipi/